Endodoncja, czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem
Endodoncja leczenie kanałowe
Endodoncja – czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem, zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych.
Miazga zęba, znajdująca się pod szkliwem i zębiną – jest bogato unerwiona i unaczyniona. Tylko zdrowa, prawidłowo zmineralizowana zębina oraz nieodwapnione szkliwo są w stanie ochronić ją przed bodźcami zewnętrznymi. Dlatego właśnie zapraszamy naszych pacjentów na wizyty kontrolne, połączone z higienizacją, aby odpowiednio wcześnie wykryć i właściwie wyleczyć każdą demineralizację. Czasami wystarczy jedynie aplikacja odpowiednio dobranego preparatu zawierającego optymalną dawkę fluoru, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się procesu. Nasi pacjenci zawsze po konsultacji połączonej z higienizacją otrzymują pisemną informację z zaleceniami. Przestrzeganie ich pomaga prawidłowo dbać o zdrowy uśmiech, także między wizytami.
Jeśli demineralizacja tkanek twardych zęba sięga głębiej (tzw. głębokie ubytki próchnicowe) i dodatkowo pojawiają się dolegliwości bólowe sprowokowane (ból zęba podczas jedzenia czegoś zimnego lub ciepłego) lub samoistne (ząb boli „sam z siebie”), należy niezwłocznie udać się do dentysty. Szczegółowe badanie podmiotowe i przedmiotowe, uzupełnione badaniem radiologicznym (zdjęciem rtg) – pozwoli naszym specjalistom postawić trafne rozpoznanie, a następnie – przeprowadzić leczenie i uratować taki ząb przed usunięciem, czyli ekstrakcją.
Dysponujemy najnowocześniejszymi materiałami, które umożliwiają stymulowanie procesów obronnych miazgi zęba (wytwarzanie tzw. mostów zębinowych). Dzięki zabiegom pokrycia miazgi biozgodnym preparatem (z ang. pulp capping) można przedłużyć jej żywotność, co pozwala na zamknięcie wierzchołka w zębach z niezakończonym rozwojem. Jest to szczególnie istotne np. u dzieci, u których doszło do urazu świeżo wyrżniętych zębów stałych.
Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchnicowych, gdzie doszło już wskutek nieodwracalnego zapalenia do martwicy miazgi, ze wskazań periodontologicznych (w tzw. zespołach endo-perio) lub protetycznych, kiedy planuje się wykonanie korony lub mostu na zębach ze znacznym ubytkiem tkanek twardych.
Leczenie kanałowe jest precyzyjnym zabiegiem, który wykonuje się za pomocą specjalistycznych narzędzi niewielkich rozmiarów, aby zachować jak najwięcej tkanek twardych zęba. Niezbędne jest odpowiednie powiększenie pola operacyjnego, celem uwidocznienia nawet najdrobniejszych struktur wewnątrz systemu kanałowego. Dlatego w naszej klinice nie wykonujemy leczenia kanałowego bez mikroskopu.
Bezbolesne leczenie kanałowe
Nasi pacjenci potwierdzają, że leczenie endodontyczne może być bezbolesne. Do każdego zabiegu zapewniamy bezpłatne znieczulenie, które dodatkowo poprzedza aplikacja żelu (o smaku owocowym), aby podanie znieczulenia nie łączyło się z jakimkolwiek dyskomfortem.
W naszej klinice wykorzystujemy nowoczesny endometr do pomiaru długości wszystkich kanałów korzeniowych zęba.
Nieodzownym elementem leczenia jest również kontrola radiologiczna przy pomocy aparatu RTG na miejscu w gabinecie.
dr n. med. J. Grącka-Mańkowska
specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji
dr n. med. A. Koprowicz
specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją
Leczenia kanałowego pod mikroskopem
Dlaczego do leczenia kanałowego wykorzystuje się mikroskop? Tylko stosowanie mikroskopu pozwala dostrzec i wyleczyć kanał, którego średnica przed opracowaniem nierzadko jest mniejsza niż 0,1 mm. Niemożliwe jest precyzyjne oczyszczenie i dezynfekcja tak wąskiej przestrzeni, gdyż nie widać jej gołym okiem. Szczególnie dotyczy to zębów przedtrzonowych i trzonowych, w których budowa anatomiczna jest bardziej skomplikowana, a liczba kanałów większa. Bywa, że dolegliwości bólowe lub utrzymujące się zmiany w tkankach okołowierzchołkowych, po leczeniu kanałowym przeprowadzonym w przeszłości – są spowodowane właśnie pominięciem jakiejś przestrzeni (dodatkowego kanału, cieśni, odgałęzienia czy kanału bocznego), z uwagi na brak pracy w powiększeniu.
Celem leczenia endodontycznego jest zatem minimalnie inwazyjne (respektujące anatomię zębów) opracowanie systemu kanałowego, które polega na usunięciu zmienionej zapalnie miazgi z komory i kanałów zębowych, możliwe tylko przy pracy w dużym powiększeniu (konieczny jest mikroskop zabiegowy). Choć metoda ta bywa czasochłonna i kosztowna, warto się jej poddać. Właściwe przeprowadzenie zabiegu umożliwia uratowanie zęba, który może służyć z powodzeniem przez długie lata.
Charakterystyka leczenia kanałowego pod mikroskopem
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchnicowych, martwicy miazgi, w niektórych przypadkach złamań lub zwichnięć zębów, ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu. Leczenie kanałowe wykonuje się za pomocą bardzo cienkich narzędzi, dopasowanych średnicą do przestrzeni, którą mają za zadanie oczyścić (systemu kanałów w każdym z korzeni).
Mimo to leczenie może być bezbolesne. W naszej klinice wykorzystujemy nowoczesny endometr do pomiaru długości kanałów korzeniowych zęba. W naszej pracy wykorzystujemy również mikroskop. Nieodzownym elementem leczenia jest również kontrola radiologiczna przy pomocy aparatu RTG na miejscu w gabinecie.
Leczenie endodontyczne dotyczy zaniedbanych zmian i nieleczonych ubytków próchnicowych. Wymaga specjalistycznej wiedzy i najnowocześniejszych narzędzi. Dodatkowo, jeśli zmiany dotyczą zęba o nietypowej budowie, jak to ma miejsce w przypadku zakrzywionych korzeni lub wąskich, rozgałęzionych kanałów, może potrwać dłużej niż jedną wizytę. Niemniej jednak, to właśnie leczenie kanałowe pod mikroskopem może okazać się jedynym sposobem na uratowanie i zachowanie zęba w jamie ustnej. Zawsze warto więc skonsultować taką opcję leczenia ze specjalistą, zanim podejmie się decyzję o usunięciu bolącego zęba.
Etapy leczenia kanałowego
Zabiegu leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu składa się z kilku etapów:
- Wykonanie dokładnych zdjęć RTG chorego zęba.
- Badanie zewnątrz- i wewnątrzustne.
- Podanie pacjentowi znieczulenia gwarantującego bezbolesne przeprowadzenie zabiegu.
- Usunięcie chorobowo zmienionej miazgi, dokładne zdezynfekowanie wszystkich kanałów zęba na całej ich długości i wypełnienie gutaperką.
- Szczelne zamknięcie kanałów zębowych.
- Odbudowa korony zęba.
Precyzyjna lokalizacja wszystkich kanałów korzeniowych danego zęba jest najbardziej czasochłonnym etapem leczenia kanałowego pod mikroskopem. Jest to również kluczowy etap, z punktu widzenia dalszego rokowania. To właśnie dzięki zastosowaniu mikroskopu uda się zyskać pewność, że ząb zostanie całkowicie wyleczony. Aby możliwe było użycie mikroskopu podczas leczenia, niezbędne jest horyzontalne fotela stomatologicznego. Mikroskop znajduje się nad głową pacjenta, co pozwala uzyskać wgląd do wnętrza zęba. Do zalet leczenia pod mikroskopem należy więc przede wszystkim większa skuteczność i przewidywalność. Dzięki mikroskopowi specjalista endodonta leczy dobrze uwidocznione i oświetlone kanały korzeniowe zęba, co umożliwia mu dokładniejsze i bardziej precyzyjne wykonanie zabiegu. Praca w powiększeniu zwiększa szanse na powodzenie leczenia, nawet w przypadku zębów o skomplikowanej budowie anatomicznej lub tych, dla których pierwotne leczenie w przeszłości nie zakończyło się pomyślnie (np. nie doszło do wygojenia zmian w obrębie tkanek okołowierzchołkowych).
Leczenie kanałowe Łódź
Szukasz specjalisty endodonty do leczenia kanałowego Twojego zęba? Z nami zadbasz o swoje zęby, oferujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem, które uratuje zęba nawet w bardzo złym stanie. Stosujemy wyłącznie nowoczesne materiały i sprzęt stomatologiczny. Dzięki naszej innowacyjności i wiedzy możemy zaoferować naszym pacjentom usługi na najwyższym poziomie, w tym leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Gdzie nasz znajdziesz? Nasza klinika endodontyczno-stomatologiczna znajduje się przy ulicy Rybnej 18 w Łodzi (Bałuty) pięć minut od Manufaktury. Pacjentów na wizyty przyjmujemy:
Poniedziałek – Piątek – 9:00 – 20:00
Sobota – 9:00 – 15:00
Zadzwoń do nas i umów wizytę +48 603 583 783
Napisz maila lub skorzystaj z formularza kontaktowego.
Najcześciej zadawane pytania
Leczenie kanałowe pozwala uratować zniszczony ząb przed usunięciem (ekstrakcją).
Leczenie kanałowe pod mikroskopem polega na wyłuszczeniu zapalnie zmienionej tkanki z wnętrza zęba i zastąpieniu trwałym, homogennym wypełnieniem.
Leczenie kanałowe jest procedurą wymagającą aktualnej wiedzy, doświadczenia i precyzji lekarza, a także specjalistycznych narzędzi.
Dzięki pracy w powiększeniu – lekarz specjalista endodonta zyskuje możliwość:
- odnalezienia wszystkich kanałów w leczonym zębie
- dokładnego oczyszczenia jamy zęba (także w przypadku kanałów zagiętych czy zobliterowanych)
- w przypadku perforacji – zamknięcia jej
- podczas obecności złamanego narzędzia – usunięcia go
- przy wystąpieniu resorpcji – leczenia
- w przypadku konieczności powtórnego leczenia kanałowego (re-endo) – usunięcia materiału z wnętrza zęba, oczyszczenia i ponownego wypełnienia kanałów
Koferdam składa się z cienkiej gumy (może być w różnych kolorach) oraz klamry, która mocuje gumę w okolicy szyjki zęba.
Koferdam jest niezbędny w leczeniu kanałowym, ponieważ pozwala odizolować ząb od środowiska jamy ustnej (blokuje dostęp do wnętrza leczonego zęba bakteriom ze śliny, a także chroni błonę śluzową przed działaniem środków płuczących, którymi lekarz endodonta dezynfekuje kanały).
Precyzyjne, skuteczne leczenie endodontyczne można przeprowadzić tylko używając mikroskopu oraz profesjonalnie izolując ząb, za pomocą koferdamu.
Lekarz specjalista endodonta na podstawie zdjęcia rtg/rvg oceni rokowanie oraz pomoże – znając anatomię danego zęba – wybrać optymalny sposób odbudowy części koronowej (wypełnienie, inlay, onlay, overlay, endokorona, wkład koronowo-korzeniowy, korona protetyczna).
Re-endo, czyli powtórne leczenie kanałowe przeprowadza się na podstawie diagnostyki radiologicznej (rtg, rvg, miniCT, CBCT) oraz badania pacjenta. Lekarz specjalista endodonta ocenia jakość i skuteczność leczenia pierwotnego, a także szczegółowo omawia z pacjentem wskazania, przebieg oraz rokowanie dla danego zęba. W przypadku niegojących się przewlekłych zapaleń tkanek okołowierzchołkowych, dolegliwości bólowych ze strony zęba leczonego kanałowo w przeszłości lub utraty odbudowy części koronowej zęba (ukruszenie fragmentu tkanek zęba lub wypełnienia) – należy skonsultować się z lekarzem endodontą.
Bakterie kolonizują tkanki zębów zarówno wewnątrz kanałów, jak i na zewnętrznej powierzchni korzeni. Specjalistyczne leczenie endodontyczne pozwala usunąć zainfekowaną tkankę z wnętrza jamy zęba (z komory oraz z kanałów). Dlatego w przypadku niegojących się zapaleń tkanek okołowierzchołkowych bywa konieczna tzw. resekcja wierzchołka korzenia. Usuwa się wtedy wierzchołek korzenia i wypełnia wstecznie kanał korzeniowy, ratując w ten sposób ząb przed usunięciem (ekstrakcją).
Porady endodontyczne
Pediatra i pulmonolog dziecięcy – kto to jest i czym się zajmuje?
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Czy leczenie kanałowe boli?
Periodontolog – kto to jest i czym się zajmuje?
Sanacja jamy ustnej – co to jest i na czym polega?
Leczenie zębów u dzieci podczas pandemii koronawirusa
Stomatolog koronawirus
Na czym polega leczenie kanałowe i jaki jest jego cel?
Umów wizytę
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek | – | 9:00 – 20:00 |
Sobota | – | 9:00 – 15:00 |
Niedziela | – | nieczynne |
ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek | – | 9:00 – 20:00 |
Sobota | – | 9:00 – 15:00 |
Niedziela | – | nieczynne |
ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ
Endodoncja - leczenie kanałowe Łódź
Poniedziałek – Piątek – 9:00 – 20:00,
Sobota – 9:00 – 15:00