Sanacja jamy ustnej – co to jest i na czym polega?
Pacjenci często zgłaszają się do dentysty oczekując pełnej metamorfozy, nowego uśmiechu, białych, zdrowych zębów. Zbliżające się ważne wydarzenia w ich życiu lub chęć spełnienia dawno skrywanych marzeń – skłaniają ich do konsultacji i poszukiwania specjalistycznej pomocy.
Endoklinika oferuje kompleksowe podejście do zdrowia jamy ustnej. Wielospecjalistyczny zespół pozwala nam zaopiekować się wszystkimi potrzebami, z jakimi zgłaszają się pacjenci.
Co to jest sanacja jamy ustnej?
Sanacja to właśnie „uzdrowienie, naprawa czegoś”. W przypadku jamy ustnej polega na kompleksowym zbadaniu, określeniu potrzeb leczniczych, stworzeniu planu, a następnie konsekwentnym realizowaniu zamierzeń i osiągnięciu upragnionego celu. Dotarcie do tego etapu pozwala na poprzestanie na wizytach kontrolnych oraz higienizacyjnych, jeśli potrzeba, zazwyczaj z częstotliwością raz do roku. By znaleźć się na tym etapie, trzeba uczynić pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem jest pierwsza wizyta.
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Jeżeli pacjent zgłasza się celem tzw. sanacji, czyli chciałby kompleksowo zatroszczyć się o zdrowie jamy ustnej – pierwsza wizyta polega między innymi na dokładnym badaniu. Jak wiadomo część chorób ogólnoustrojowych manifestuje się w jamie ustnej, dlatego wejście do gabinetu poprzedza szczegółowy wywiad wypełniany przez pacjenta na specjalnie dedykowanym formularzu (lub w formie elektronicznej). Niektóre schorzenia wpływają na przebieg leczenia stomatologicznego i dlatego tak ważne jest dla nas zweryfikowanie czy pacjent jest na stałe pod opieką jakiejś poradni specjalistycznej lub przyjmuje jakiekolwiek leki. Te informacje wpływają na decyzje terapeutyczne lekarza dentysty, pomagając mu wybrać optymalne znieczulenie i ewentualną premedykację w przypadku dłuższych, bardziej inwazyjnych procedur.
Nasze życzliwe i pomocne asystentki wprowadzają następnie pacjenta do gabinetu, gdzie lekarz zadaje pytania o ogólne samopoczucie w dniu wizyty oraz przyczynę konsultacji. Jeśli pacjent posiada jakąkolwiek dokumentację poprzedniego leczenia, lekarz wnikliwie analizuje ją i omawia. Tzw. badanie podmiotowe polega na wysłuchaniu pacjenta (który dla nas jest zawsze Podmiotem) i ewentualnym zadaniu dodatkowych pytań.
Diagnostyka obrazowa
Następnie, jako przygotowanie do leczenia, przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka obrazowa. Polega to na wykonaniu serii zdjęć: fotograficznych (zewnątrz- i wewnątrzustnych, także spod mikroskopu) oraz radiologicznych, zarówno zębowych, jak i skrzydłowo – zgryzowych.
Fotografia zewnętrzna i wewnętrzna
Fotografia zębowa to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która ułatwia komunikację lekarza z pacjentem. Zdjęcia zębów (widocznych w uśmiechu, jak i w odcinkach bocznych) pozwalają unaocznić konkretne potrzeby lecznicze, dokumentować poszczególne etapy leczenia, a także motywować do osiągnięcia wymarzonych efektów estetycznych. Regularne wykonywanie zdjęć umożliwia porównanie wyglądu tkanek zębów z ubytkami próchnicowymi (przebarwionych, czasem – ukruszonych) z obrazem po leczeniu (estetyczne, funkcjonalne wypełnienia w indywidualnie dobranym do danego zęba kolorze). Działanie to ma na celu przedstawienie pacjentowi stanu zdrowia jamy ustnej.
Zdjęcia spod mikroskopu
Zdjęcia spod mikroskopu operacyjnego, na których widać nawet bardzo wąskie ujścia kanałów (początkowo średnica kanału korzeniowego może być mniejsza niż 0.08 mm), cieśnie czy zębiniaki (zmineralizowane struktury utrudniające dostęp do kanałów) – ukazują pacjentom jak zbudowany jest ich ząb, pomagają podążać za wskazówkami lekarza i czynią ich jeszcze bardziej zaangażowanymi w proces leczenia i ratowania własnych zębów.
Zdjęcia rentgenowskie
Dysponujemy najnowocześniejszymi urządzeniami, które pozwalają minimalizować dawkę promieniowania, w zależności od rodzaju tkanki badanej. Zdjęcia zębowe umożliwiają lekarzowi kompleksową ocenę jednego do trzech sąsiadujących zębów (zarówno korony, jak i części korzeniowej, a także stan tkanek okołowierzchołkowych) przed, w trakcie i po leczeniu. Widoczne są: wypełnienie części koronowej (szczelność brzeżna, obecność ewentualnej próchnicy wtórnej), a także jakość wypełnienia kanału (w przypadku zębów po leczeniu endodontycznym) oraz stan tkanek twardych (szkliwo, zębina, cement korzeniowy) i okołowierzchołkowych. Takie zdjęcia warto wykonywać co 12 miesięcy, aby skontrolować stan zębów leczonych kanałowo w przeszłości. Powtarzalność zdjęć zapewniają nam nowoczesne pozycjonery, które pozwalają na porównywanie etapów gojenia tkanek okołowierzchołkowych, w przypadku rozległych zmian.
Zdjęcia rentgenowskie pozwalają też wykryć przewlekły stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych, który (poza okresami zaostrzenia) może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Rozrzedzeniu ulega wtedy struktura kości, tworzy się ziarniniak lub torbiel okołowierzchołkowa, która może zropieć. Pacjent nie zdaje sobie sprawy jak przebiega proces resorpcji tkanek twardych, ponieważ nie występują żadne dolegliwości bólowe. Warto zatem regularnie kontrolować radiologicznie stan tkanek twardych (zębów i kości).
Bywa, że oprócz zdjęć zębowych wykonujemy także serię zdjęć tzw. skrzydłowo – zgryzowych, które ułatwiają wykrywanie niewielkich ognisk próchnicy w bardzo wczesnym stadium, kiedy demineralizacja nie obejmuje szkliwa, a jedynym objawem obserwowanym w jamie ustnej jest jego „zmatowienie”. Wynika to z różnic w twardości tkanek. Zębina, znajdująca się pod szkliwem zawiera więcej wody – jest mniej twarda, dlatego w jej obrębie demineralizacja następuje szybciej, co doskonale widać na zdjęciu skrzydłowo – zgryzowym. Wczesne wykrycie i podjęcie natychmiastowego leczenia pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi ubytku poprzez remineralizację nawet niewielkich plamek na powierzchni szkliwa (tzw. macula alba). Jest to szczególnie istotne u pacjentów w wieku rozwojowym, kiedy dochodzi do wymiany uzębienia i związany z tym dyskomfort może osłabiać motywację do starannego i regularnego czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych.
Badanie zewnątrzustne obejmuje również ujścia nerwów oraz węzły chłonne, których bolesność podczas palpacji może sygnalizować o toczącym się procesie zapalnym.
Badanie wewnątrzustne obejmuje ocenę wizualną każdego zęba, również w powiększeniu (przy użyciu lup oraz mikroskopu), ponieważ czasem zmiany są na tyle małe, że bardzo trudno jest dostrzec je gołym okiem. W zależności od przyczyny zgłoszenia wykonujemy poszerzoną diagnostykę, np. o testy żywotności miazgi, które pozwalają zakwalifikować ząb do leczenia kanałowego.
Dzięki tak skrupulatnemu badaniu i dokumentacji fotograficznej (i radiologicznej), możemy przedstawić obraz do jakiego z Naszą pomocą będziesz dążył, aby osiągnąć stan zdrowia jamy ustnej i cieszyć się zdrowymi zębami, aż do później starości.
Po kompleksowym badaniu jamy ustnej, przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Plan będzie Twoim celem, a dzięki pracy całego zespołu Endokliniki pomożemy go osiągnąć.
Plan leczenia kanałowego – więcej
Leczenie w ENDO Klinice
Szukasz specjalisty stomatologa, endodonty do leczenia kanałowego Twojego zęba? Z nami zadbasz o swoje zęby, oferujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem, które uratuje zęba nawet w bardzo złym stanie. Stosujemy wyłącznie nowoczesne materiały i sprzęt stomatologiczny. Dzięki naszej innowacyjności i wiedzy możemy zaoferować naszym pacjentom usługi na najwyższym poziomie, w tym leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Gdzie nasz znajdziesz? Nasza klinika endodontyczno-stomatologiczna znajduje się przy ulicy Rybnej 18 w Łodzi (Bałuty) pięć minut od Manufaktury. Pacjentów na wizyty przyjmujemy:
Poniedziałek – Piątek – 9:00 – 20:00
Sobota – 9:00 – 15:00
Zadzwoń do nas i umów wizytę +48 603 583 783
Napisz maila lub skorzystaj z formularza kontaktowego.
Stomatolog, Wykładowca
Założyciel ENDO Kliniki, wykładowca w Zakładzie Endodoncji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, specjalista w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologii.
Z nami zadbasz o swoje zęby, oferujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem, które uratuje zęba nawet w bardzo złym stanie.
Joanna Grącka-Mańkowska